Při pohledu na world wealth report z tohoto roku od firmy Capgemini jsem se rozhodl, že napíšu tento článek. V reportu jsou totiž skvělé informace jako například graf, o kterém se budeme dneska bavit. Téma je, kde mají nejbohatší lidi na světě uložené peníze. Graf plyne z výzkumu, ve kterém zjišťují každý rok kde mají uložené peníze boháči, a to konkrétně lidi, kteří mají na účtu volné prostředky v hodnotě od 1 milionu dolarů. To je pro ně samozřejmě jen malá část majetku, většinu peněz mají někde zainvestovanou a my se podíváme kde.

Je jasné, že tato skupina lidí nebude držet svůj majetek jen na běžném účtu. Budou mít vše hezky diverzifikované, čili peníze jsou rozloženy do různých aktiv. O diverzifikaci jsme se bavili v článku zde. Je velmi zajímavé, že se rozložení aktiv v čase moc nemění. Poměry v různých aktivech jsou rok od roku pořád podobné, určité výkyvy jdou vidět v období nejistoty a v dlouhodobém horizontu přibývá alternativních investic. Pojďme si říct, do jakých kategorií jsou podle výzkumu peníze rozděleny. Část kapitálu drží tito lidé jako volný cash, část mají v dluhopisech, část v nemovitostech, část v akciích a část v alternativních investicích.
Alternativní investice
Alternativní investice nejsou jen kryptoměny a nejsou jen pro mlaďochy. Do alternativních investic nejbohatší lidé na světě ukládají více než 10% svého kapitálu, v posledních letech je to spíš 13-14%. Mezi alternativní investice patří například různé komodity a zde nebude jen zlato, ale věřím, že tento typ investorů nakupuje všechno možné, kde vidí budoucí zisk. Od surovin, přes drahé kovy až třeba po stavební materiál. Dále tam jsou zahrnuty private equity investice, což je speciální forma investování do firem, kde díky investici proběhne restrukturalizace, vylepšení procesů a pak se firma prodá se ziskem. Alternativní investice obsahují taky forexový trading, speciální fondy, deriváty a samozřejmě kryptoměny. Jaký je cíl této alokace? Cíl těchto peněz je mít co nejvyšší výnos s akceptací vysoké volatility či rizika ztráty části kapitálu. Je to takové koření celého portfolia. Jak jsi na tom ty? Máš ve svém portfoliu i alternativní investice?
Akcie
Další alokací v pořadí jsou akcie, které zaujímají v portfoliích boháčů v posledních dvou dekádách mezi 20% a 30%. Vždy, když nastává krize, alokace se sníží a prostředky investoři přesouvají do konzervativnějších míst. Alokace se snižuje samozřejmě i poklesem hodnoty akcií v období krize. Například meziroční pokles alokace v akciích od ledna 2022 do ledna 2023 byl 6%. Akcie jsou klasickou formou investice a dlouhodobě velmi výnosnou formou. Pokud se podíváme na srovnání výnosnosti různých aktiv, tak jsou akcie v globálním měřítku na špici, dělají dlouhodobě krásný stabilní výnos a bohatí lidé to ví. V privátním bankovnictví se často u takových klientů využívají aktivní akciové fondy a fondy kvalifikovaných investorů a dále akcie nakupují investoři jednotlivě. Bavíme se především o investování, a ne o spekulacích. V takovém případě jde o promyšlenou a diverzifikovanou strategii a alokace v akciích nám může nést dlouhodobě kolem 10% ročně. Pokud investor nakupuje jednotlivé akcie a má k tomu dobré know how, dlouhodobý výnos může být i vyšší. Předpokládám, že pokud investuješ, tak akcie ve tvém portfoliu nechybí.

Nemovitosti
Co tu máme dál? Nemovitosti! Dlouhodobě drží boháči v nemovitostech 15% svého kapitálu. Vyšší alokace lze sledovat v období před nemovitostní krizí v roce 2008. v roce 2006 měli v nemovitostech boháči průměrně 24% svého kapitálu, což jednoduše ukazuje, že tito lidé moc dobře věděli, jaká příležitost to tehdy byla a určitě část z nich i včas z tohoto sektoru vystoupila ještě před krizí. Ono je to tak se všemi alokacemi. Nejvyšší zisk má ten, kdo ve správný čas nakoupí za levno a ve správný čas prodá za draho. Krásný výnos bude mít i ten, kdo bude své investice držet dlouhodobě a nebude na ně sahat a ten, kdo si s investicemi bude pohrávat, ale se špatným načasováním, tak prodělá. Snad nejsi ten třetí typ a pokud ano, tak můžeš využít služeb kvalitních poradců, či řízených portfolií. U nemovitostí je krásné to, že budou vždy třeba a investorům se líbí, že je to něco fyzického, na co si mohou sáhnout. Je třeba mít na paměti i vysoké náklady spojené s investováním do nemovitostí počínaje náklady při koupi či prodeji, jako právní služby, provize realitním kancelářím, čas, úroky při financování atd. Při správě nemovitostí se musí započíst náklady na daně z pronájmu, období, kdy nemovitost není pronajatá, pojištění, opravy, údržba atd. U tohoto typu investování je tedy důležité vše propočítat, aby byl výnos vyšší než třeba u nějakého realitního fondu, který je bez starostí. Určitě víš, že v životě jsou kontakty velmi důležité a úspěšní lidé mají často hodně kontaktů. Dostanou se tak tedy jednodušeji k zajímavým příležitostem k investování od vydražených bytů, zajímavým výkupům, nemovitostním projektům atd.
Dluhopisy
Předposlední alokace je v dluhopisech. Obecně a dlouhodobě se dluhopisy považují za konzervativní investici, ale to platí v případě, kdy se bavíme především o státních dluhopisech. Korporátní dluhopisy jsou rizikovější a nesou tedy i trochu vyšší výnos, nebo by alespoň měly. V období krize lze sledovat tok peněz do dluhopisů, aby se překlenulo náročné období a zároveň často v období krize nesou dluhopisy zajímavé výnosy díky návaznosti na úrokové sazby. V období krize často totiž v rámci monetární politiky dochází ke zvyšování úrokových sazeb. Nové emise dluhopisů by měly nabízet vyšší zhodnocení než depozitní nástroje, dochází tedy k vyšším budoucím výnosům u nových dluhopisů a starší dluhopisy tedy ztrácejí na ceně, protože mají nízký výnos. Je možné je tedy nakoupit levněji a vydělat pak na budoucích výnosech až zase začnou sazby klesat, jelikož bude i po těchto dluhopisech poptávka, nebo vydržet do splatnosti. O tomto tématu jsme se bavili podrobně v tomto článku: Snižování úrokových sazeb a výnos státních dluhopisů (Investiční příležitost). Díky předem známým nominálním cenám dluhopisů a tržních cen, či kupónových sazeb se dají tyto investice počítat a plánovat. Lidé, kteří se této tématice nechtějí věnovat, tak využívají dluhopisové fondy, či poradenství. V Dluhopisech mají boháči běžně kolem 15% - 18% svého kapitálu a v obdobích kdy, se v ekonomice něco děje, tak alokace narůstá. Například v roce 2002 po dot.com krizi měli boháči v dluhopisech 30% svých prostředků a v roce 2008 29%.
Cash
Poslední alokací je volný cash. Respektive klasické depozitní produkty, ve kterých mají boháči kolem 25%. Jsou to peníze, které jsou buď likvidní, nebo investor ví, že hodnota nebude kolísat a ví, kdy může peníze uvolnit a na něco použít. Množství peněžních prostředků se stejně jako u ostatních alokací liší dle doby a my v grafu můžeme vidět, že v období, kdy je problém, tak se zásoby cashe navyšují a v období, kdy se investicím daří, tak je peněžní zásoba menší. Proč tomu tak je? Je to jednoduché, jak jsme si říkali, tak chytrý investor nakupuje, když je aktivum levné a prodává, když je aktivum drahé. Rozdíl v cenách je jeho zisk. Když je krize, tak chtějí mít investoři vyšší finanční rezervu, aby mohli ve správný moment správně zainvestovat a zároveň se jim peněžní zásoba navyšuje, protože před krizí prodávají zhodnocené investice. Například v roce 2006 měli boháči jen 14% cashe, protože pracoval v jiných alokacích. S příchodem krize v roce 2008 se poměry změnily a v cashi měli 21%. Jak to vypadá dnes? Dnes mají boháči v cashi 34% svých prostředků, což je obrovské množství peněz a běžný pasivní investor by to možná nerozdýchal. Nicméně boháči ví, proč v dnešní době drží cash.
je u bezrizikových vkladů hezké dočasné zhodnocení, například v ČR kolem 6%, takže není špatné chvíli tolik prostředků držet v této formě
Investoři vybrali zisky
Investoři se připravují na investiční příležitosti dnešní doby
Kolik máš volných prostředků ty?
Shrnutí a 60/40
Když si to celé shrneme, můžeme vidět, že se tyto portfolia trochu liší od klasického konceptu 60/40. Čili známé pravidlo portfolia, kdy mají investoři 60% v akciích a 40% v dluhopisech. Akcie mají zajišťovat hezký výnos a dluhopisy krýt případné výkyvy akcií. Alokací zde máme mnohem více a klasických akciií mají boháči nakoupeno cca polovinu oproti tomuto pravidlu. Je to i tím, že mají tito investoři úplně jiné možnosti oproti běžnému retailovému investorovi. Mají otevřené dveře do různých speciálních fondů od FKI, private equity atd. až po nemovitostní projekty, které díky jejich objemu kapitálu a kontaktům dokáží přeměnit v zajímavější výnos. Co si myslím, že si každý z nás může z tohoto grafu vzít jsou tyto věci:
Pokud tě investice baví a rozumíš jim, ve správný čas měň alokace
Diverzifikuj
Zrovna teď si připrav cash (nenech si ho na účtu, ale využij repo, nebo spořící účet) a číhej na investiční příležitosti
Ještě bych rád zmínil, že i malý investor ve srovnání s těmito boháči, může mít portfolio podobně složeno, stačí mít jen oči na šťopkách a využívat vhodné investiční příležitosti. Nemusíš kupovat činžák, můžeš se věnovat třeba investování do garáží, malých bytů, nebo chat, které teď vyklesaly na cenách. Je jen třeba hledat podhodnocené nabídky. Nemáš miliony na FKI a private equity fondy? Nevadí, je plno fondů, které se chovají podobně. Do kryptoměn, některých akcií a fondů můžeš investovat už od pár stovek. Dluhopisové fondy a státní dluhopisy jsou dostupné všem a výhodný spořící účet si dokážeš najít na internetu za 2 minuty. Je to jen o tom začít a pokud chceš s investováním pomoct, neváhej se mi ozvat.