top of page
lovák.png

INVESTICE

V roce 2020 byla inflace podle Českého statistického úřadu 3,2 %. Víte, co to pro Vás a Vaše peníze znamená? Inflace je obecný růst cen v čase. Průměrnou inflaci si můžete představit takto - Když si tento rok koupíte něco za 100 000 Kč, tak příští rok bude ten samý produkt stát 103 200 Kč. Jedná se tedy o postupnou ztrátu hodnoty peněz. Pojďme se společně podívat na to, jak s inflací bojovat. Ukážu Vám investiční instrumenty, které dokážou Vaše peníze zhodnotit. Některé instrumenty dosahují zhodnocení mnohonásobně vyššího, než je procento inflace, takže se v takovém případě nebudeme bavit jen o boji s Inflací, ale taky o dalším zdroji příjmů. Často s klienty řeším různé investiční cíle, například chceme našetřit peníze na akontaci k první nemovitosti, šetříme dětem na start života, nebo se připravujeme na důchod. Investovat se dá už od 500 Kč měsíčně. 

Pokud Vám pořád slovo inflace nic neříká, pojďme si ukázat příklad, který určitě znáte. Pamatujete si kolik stála třeba 10 let zpátky zmrzlina? Vzpomínám si, že jsem ještě jako dítě chodil na zmrzku za 6 Kč a dneska za kopeček kvalitní zmrzliny zaplatíte klidně 30-50 Kč. 

zmrzlinář.png

Na trhu v dnešní době existuje mnoho míst, kam můžete umístit své peníze. Určitě budete znát například spořící účet, termínovaný vklad, nebo stavební spoření. Tohle jsou produkty, které Vám nejčastěji nabízí banky a do propagace těchto produktů "cpou" velké peníze. Každý z těchto produktů má své opodstatnění, ale míra výnosnosti je zde minimální. Peníze, které dáte například do termínovaného vkladu banka investuje dál do výnosnějších instrumentů a ze zisku Vám dá zlomek. Zbytek peněz jde do reklam, na náklady, a pak je tu samozřejmě tučný zisk banky. Klient tedy dá bance své peníze na fixovanou dobu, dostane zhodnocení pod úrovní inflace a banka počítá zisky. Proč rovnou neinvestovat tam, kam investuje banka za oponou těchto produktů a mít taky hezké zhodnocení?

fin gramotnost.png

#InvestujiChytře

Vysledoval jsem několik předsudků, které klienti o investování mají a nejsou pravda. Tyto mýty teď vyvrátím. Často slýchávám:​

  • Mýtus 1 - Abych na investicích vydělal, musím se o nich vzdělávat a věnovat tomu plno času. 

    • Ve chvíli, kdy byste se do investic vrhli sami a nakupovali například jednotlivé akcie firem, tak je to pravda. Takovému investování se člověk musí věnovat. Nicméně to po Vás nikdo nechce a ani neočekává. Know how o investicích nosím v hlavě já a pokud využijete investiční instrumenty kolektivního investování (například podílové fondy), tak se Vám o investování starají portfolio manažeři.

šprt.png

#NašprtanýJeMůjPoradce

  • Mýtus 2 - K investování je potřeba velký kapitál. S malým obnosem investice nemají smysl.

    • Tohle určitě není pravda. Jsou Instrumenty, které mají spodní hranici pro vklad dost vysoko, ale těch moc není. Ve většině případech můžete investovat už od 500 Kč měsíčně, nebo od 10 000 Kč pro jednorázové vklady. Investice mají význam i s takovými částkami, protože procentuální výnos není závislý na výši vkladu. Přece těch 10 000 Kč nenecháme znehodnocovat inflací na běžném účtu. ​

  • Mýtus 3 - O peníze určitě přijdu, je to rizikové. Známý takhle prodělal, takže peníze raději nechám bance, tam mi na spořícím účtu garantují 0,5% p.a.

    • Pokud se budeme řídit základními pravidly investování a vybereme si správné nástroje, tak vpodstatě prodělat nejde. Ve chvíli, kdy investujeme do rizikovějších instrumentů (jsou volatilní - v krátkodobém časovém horizontu kolísá hodnota), tak musíme mít na paměti, že se investice ve chvíli, kdy je instrument v poklesu, nevybírá! Jsme srozuměni s tím, že počkáme, až se hodnota opět zvedne. Riziko můžeme zmenšit diverzifikací! Pokud si nevybereme jednu akcii, ale třeba 100 různých, tak pokles jedné akcie nám přeci neuškodí. Zároveň diverzifikujeme investici do různých sektorů a do různých investičních společností. Riziko zmenšíme ještě delším časovým horizontem. Větší riziko než investovat je nechat peníze ležet na běžném, nebo spořícím účtu, kde máte jedinou jistotu v tom, že Vám peníze znehodnotí Inflace. Na trhu jsou nástroje, u kterých se o peníze přijít dá, proto je důležité před investováním vědět do čeho peníze dávám a ideálně investici probrat s důvěryhodným poradcem či investorem. Já s klienty investuji pouze do produktů, které jsou regulované ČNB a můžu se opřít o mé letité zkušenosti a zkušenosti našich specialistů a garantů.  

#NejvětšíRizikoJeNeinvestovat

wtf.png

Pokud budu diverzifikovat a počítat se správným investičním horizontem, tak mě červené čísla nepřekvapí. 

Do čeho investuji

Snímek obrazovky 2021-08-02 v 9.29.32.png

Jako vázaný zástupce SMS finance, a.s. oprávněný ČNB pro poskytování investičních služeb (investiční služby, investiční poradenství a přijímání a předávání pokynu) s klienty nejčastěji investuji do podílových fondů, dluhopisů, nebo využíváme doplňkové penzijní spoření. K tomu doporučuji mít na spořícím účtu rezervu pro nenadálé výdaje ve výši dvou až tří výplat.  Každý klient má jiný pohled na investice a rizika s nimi spojené. Proto mám pro klienty připravenou širokou škálu různých investičních nástrojů, abych dokázal uspokojit konzervativní klienty i dynamické. Pro vysvětlení rozdílu mezi konzervativním a dynamickým nástrojem je v grafu nad tímto odstavcem srovnání dvou podílových fondů na časové ose 5 let. Tmavě modrá křivka je realitní fond od Consequ, který je konzervativní (není volatilní - nekolísá) a oranžová křivka je technologický fond, který je dynamický (volatilní - kolísá). Jak můžete vidět, tak v průběhu 5 let technologický fond výrazně kolísal, ale výnosnost je několikanásobně vyšší, než u realitního fondu. Konkrétní volba instrumentů a nastavení portfolia záleží na situaci, investičním cíli a potřebách klienta. Graf a vývoj fondů jsou ze zdroje investiční společnosti Conseq Investment Management, a.s. (www.conseq.cz) Chtěl bych ještě na závěr ukázat sílu složeného úročení.

to%20the%20moon_edited.png

#ToTheMoon

Složené úročení

#SloženéÚročeníJeSuper

snow man.png

Při složeném úročení se úroky připisují ke kapitálu (jistině) a v následujícím roce je základem pro výpočet úroků kapitál zvýšený o připsané úroky za minulý rok. Pokud si vezmeme obecný příklad a podíváme se na investiční portfolio nástrojů, které kumulují průměrné roční zhodnocení 8%, tak dokážeme jednoduše spočítat, jak bude narůstat hodnota v čase. Pro zjednodušení počítejme pouze s jednorázovým vkladem 100 000 Kč. Můžeme vidět exponenciální průběh, který nám jasně naznačuje, že největšího zisku dosáhneme délkou investice. Složené úročení je jako když tlačíte sněhovou kouli abyste postavili velkého sněhuláka. Čím větší koule je, tím více dalšího sněhu se na ni nabaluje. Pojďme společně postavit parádního sněhuláka :)

Snímek obrazovky 2021-05-23 v 22.28.02.
Chci Investovat
Pokud jste se rozhodli, že byste chtěli své finance zhodnocovat, nebo se chcete dozvědět více informací, vyplňte kontaktní formulář a já se Vám co nejdříve ozvu :) Těším se na případnou spolupráci! Martin Žák

Děkuji za odeslání

Snímek obrazovky 2022-04-14 v 16.38.42.png

ČLÁNKY NA TÉMA INVESTICE

bottom of page