Dluhopis je dlouhodobý cenný papír, který si jako investor můžeš koupit. Nákupem takového papíru provedeš v podstatě půjčku, od toho je ten název dluhopis, protože státu, nebo firmě většinou na určitou dobu půjčuješ své peníze. Jako věřitel za půjčku budeš chtít nějaký zisk, a ten se odvíjí od typu dluhopisu a bude součástí cenného papíru. Než se podíváme na jednotlivé typy dluhopisů, pojďme si připomenout jejich funkci v investičním portfoliu. Budeš do dluhopisu dávat všechny své úspory? Ve většině případů asi ne, přece jen by to byla sázka na jednu kartu a my jsme si minule vysvětlovali, že diverzifikací riziko snižujeme. V ideálním případě, nebo alespoň dle mého postoje, mohou dluhopisy tvořit skvělou doplňkovou složku investičního portfolia. To především v případě, kdy známe horizont našeho investičního cíle, protože převážná většina dostupných dluhopisů bude mít svou splatnost a ta nás v případě výběru bude limitovat. Jako doplněk může být v portfoliu zajímavý kupónový dluhopis a kupóny se budou pravidelně reinvestovat do nějaké akciové složky. No nic, teď už zabíháme trochu jinam, pojďme se raději kouknout na jednotlivé typy dluhopisů.
Dělení dle emitenta
V první řadě bych je rozdělil dle emitenta čili podle toho, kdo dluhopis vydává. Asi víš, že existují státní dluhopisy a pak že ti dluhopis můžou nabízet i třeba když jdeš do sauny v Saunii, čili korporátní dluhopisy. Potom tady máme bankovní, hypoteční a komunální dluhopisy, ale na ty narazíš jen zřídka. Už si někdy někomu půjčil, nebo si půjčila peníze? Bylo to v pohodě? Jaké tě doprovázely pocity? Bylo pro tebe důležité, komu ty peníze půjčuješ, nebo je půjčíš klidně cizímu člověku? Náhodnému kolemjdoucímu půjčovat 100 000 Kč asi nebudeš že? S dluhopisy je to úplně stejné, ale lidé často berou že co je psáno, to je dáno a když je dlouhopis, který nese 10% výnos, tak to je jediné, co je zajímá. Je ale třeba řešit komu peníze půjčujeme, jak s penězi bude nakládat a jestli je pravděpodobné, zda peníze dostaneme zpět, nebo ne. To že známe výnos nám nezaručuje, že k výnosu opravdu dojde, protože když dostanu 10% výnos, ale o 100% svého vkladu přijdu, tak to hezký nebude.
Rating
K tomu nám může sloužit rating, který nám prozradí pravděpodobnost včasného splacení dluhu včetně výnosu. Hádej, kdo bude mít lepší rating - průměrná česká firma, nebo státní český dluhopis? Lepší rating bude mít státní dluhopis. Státní dluhopisy jsou většinou mnohem jistější, ale nemusí tomu tak být, jsou tady i výjimky. Třeba taková Argentina finančně zkolabovala za posledních 200 let celkem 8x pokud se nepletu. U firemních dluhopisů je takový kolaps mnohem pravděpodobnější, pro tvoji představu u nejlepšího ratingu, čili AAA je pravděpodobnost insolvence 0,5%, u ratingu CCC je pravděpodobnost insolvence 54,5%. Samozřejmě čím vyšší riziko, tím bude většinou i vyšší výnos. Riziko je vyšší i s délkou splatnosti. Takový Argentinský dluhopis se splatností 1 rok bude méně rizikový, než argentinský dluhopis se splatností 25 let, jelikož u něj bude dle předchozích zprůměrovaných dat 100% pravděpodobnost, že peníze nedostaneme zpět.

Pojďme se podívat na další rozdělení, a to dle struktury dluhopisu. Tady se dluhopisy budou lišit především tím, jakou formou obdržím výnos.
Kupónový dluhopis
Tento typ dluhopisu je mezi investory asi nejznámějším typem. Jde o to, že na začátku koupíš dluhopis za nominální hodnotu a tu samou nominální hodnotu odstaneš zpět za dobu splatnosti, třeba za 4 roky. Po dobu těch 4 let budeš dostávat slíbený výnos, a to v pravidelných výplatách, třeba měsíčně, kvartálně, ročně atd. Výplatě zhodnocení se říká kupón a ten může mít dvě formy. Buď je fixní, nebo floatový.
Fixní kupón ti dle názvu ponese pořád stejné zhodnocení. Například pokud koupíš dluhopis s 6% výnosem s roční výplatou, tak každý rok dostaneš 6% ze zainvestované částky.
Floatový kupón se bude lišit tím, že nebude fixní, ale výnos bude dle názvu plovoucí. Výnos se při výplatě bude vždy odvíjet od nějakého algoritmu, například může být výnos stanoven jako aktuální reposazba ČNB + 0,5%. v takovém případě se bude výnos vždy měnit podle výše aktuální reposazby.

Diskontovaný dluhopis
Je typ dluhopisu, který žádný kupón nenese. Jak se nám tedy může vyplatit ho kupovat? Odpověď je skrytá v názvu – diskont, neboli sleva. Na začátku nebudeš dluhopis kupovat za nominální hodnotu, ale třeba za 80% nominální hodnoty, kterou dostaneš na konci zpět. Proč by někdo takové dluhopisy vydával? Tím, že nedostávám kupóny, tak dostanu vše až na konci, takže je to rizikovější varianta že ano? Takové dluhopisy vydávají často developeři. Představ si, že jsi developer a vybereš peníze od investorů a za peníze postavíš bytový dům. Z čeho budeš vyplácet kupóny? Nemáš z čeho, takže vyplatíš vše až na konci, až bude bytovka dostavěná a ty byty prodáš.
Nekonečný dluhopis
Tohle je speciální kupónový dluhopis, který nemá splatnost. Výnos budeš tedy dostávat napořád! Tohle zní trochu jako scifi že? Když si to ale propočítáš, tak to zase tak zajímavé být nemusí. Nikdy nedostaneš zpět svůj vložený kapitál, dostáváš jen fixní kupón, nicméně máme tady inflaci, která ti reálný čistý výnos pěkně zkrouhne a za desítky let ti výnos z dluhopisu bude stačit na nákup zmrzliny. Například za 2 světové války vydala Velká Británie nekonečné dluhopisy s 5% zhodnocením. Jak dlouho trvá, než budeš na nule? V případě tohoto dluhopisu 20 let a to do toho nepočítáme inflaci. Tak bacha! Když je něco nekonečný, tak to nemusí být výhodné.
Strukturované dluhopisy
Tohle je speciální druh dluhopisu, který můžeš potkat pod názvem investiční certifikát. Jeho výnos je většinou odvozený od vývoje nějakého aktiva – od vývoje nějaké akcie, indexu, nebo ceny komodity. Certifikát má předurčený mechanizmus, podle kterého se bude výnos odvíjet. Je mnoho certifikátů, které mají za úkol získat od klienta kapitál a co nejméně ho vyplatit zpět. Takový cenný papír může být prodávána například s takovýmto textem:
Nabízený certifikát umožňuje investorovi získat fixní výnos 18% za 2 roky. Fixní kupón bude vyplácen postupně ve čtvrtletních intervalech ve výši 2,25%. V těchto intervalech může také dojít ke splacení certifikátu (poprvé v květnu 2016). K předčasnému splacení dojde automaticky, pokud se všechny uvedené akcie v rozhodný den nacházejí nad svou počáteční hodnotou. Pokud nebudou v žádném z rozhodných dní splněny podmínky pro splacení certifikátu, obdrží investor na konci období (05-2017) zpět 100% vloženého kapitálu. Podmínkou stoprocentní návratností je, aby žádná z podkladových akcií nebyla v den finálního ocenění o 40% a více pod počáteční hodnotou ze dne úvodního ocenění certifikátu. Nabízený certifikát je ideálním řešením pro investory vyhledávající atraktivní potenciální výnos při částečném zajištění investice proti poklesu akciového trhu. Podkladovým aktivem certifikátu je koš akcií společností které by mohly těžit ze silně rozvolněné monetární politiky ECB. Jedná se o Unicredit, SABMiller, Nokia a Iliad.
Když si shrneme co v certifikátu stálo, tak nám prezentují certifikát s výnosem 9% za rok, ale aby nám výnos vyplatili, tak musí všechny akcie být plusové. Pokud chceme dostat alespoň 100% našeho vkladu, nesmí se žádná z akcií nacházet 40% pod počáteční hodnotou. Nicméně v koši jsou akcie poměrně důvěryhodně znějící. Taková Nokia nebo unicredit. Ale co ty další 2? Třeba Iliad je od roku 2014 v mínusu a SABMiller od roku 2016 neexistuje. Takže taková past na lidi. Abych ale investiční certifikáty nehanil jsou samozřejmě i ty dobré. Mechanismus takového certifikátu nám může přinést nějakou výhodu, například to může být garantovaný certifikát, který se bude odvíjet od nějakého indexu a bude nám garantovat že nedojde k zápornému výnosu. Za tuto garanci, ale bude snížený výnos v případě pozitivního zhodnocení oproti indexu. Podobných mechanismů může být mnoho a pokud si najdeme ten správný tak nám může pomoct.

Konvertabilní dluhopisy
Tento typ dluhopisu obsahuje taky mechanismus, který majiteli dluhopisu dává právo na konci vyměnit dluhopis za akcie společnosti, nebo za jiný dluhopis. Majitel dluhopisu tedy dopředu zná možnosti. Pak ještě existuje reverzní konvertibilní dluhopis, který nám nedává možnost výběru a do poslední chvíle tedy nevíme, jestli dostaneme výnos, akcie, nebo jiný dluhopis. finální postup volí emitent. Který z těchto 2 dluhopisů podle tebe bude muset mít vyšší výnos konvertibilní u kterého si můžeme vybrat, nebo reverzně konvertibilní? Pokud přijímám nějakou nevýhodu či riziko, vždycky budu požadovat vyšší výnos. Tím pádem reverzní konvertibilní dluhopis by měl mít samozřejmě i vyšší výnos.
Dále tady máme svolatelné dluhopisy, vypověditelné dluhopisy, euroobligace, prioritní dluhopisy, podřízené dluhopisy atd.
Jak se dluhopisy obchodují?
Většina investorů nakupuje dluhopisy na primárním trhu u investičních společností. To znamená, že emitent vydá dluhopis a za nominální hodnotu ho investor nakoupí (v případě kupónového dluhopisu). 2 možnost je dluhopis nakoupit či prodat na sekundárním trhu. Když si představíš že nakoupíš kupónový dluhopis na primárním trhu za nominální hodnotu a víš že peníze zpět dostaneš až za 4 roky, může se stát že budeš peníze z nějakého důvodu chtít vybrat dříve. Jediná možnost je dluhopis prodat za aktuální tržní cenu nějakému dalšímu investorovi, nebo ho třeba od tebe vykoupí investiční společnost. Nyní ale nedostaneš nominální hodnotu, ale tržní a tam může být buď vyšší, takže vyděláš, nebo nižší, takže proděláš. Pokud bude úroková sazba české národní banky vysoká, a ty máš český dluhopis s nízkým kupónem, tak jeho tržní hodnota bude nižší než ta nominální. Pokud ale budeš mít dluhopis s vysokým kupónem a úrokové sazby české národní banky budou nízké, tržní hodnota tvého dluhopisu bude vyšší než nominální hodnota. O tom jsme se bavili zde.
Alikvotní úrokový výnos
U nákupu dluhopisů na sekundárním trhu se můžeš setkat se zkratkou AUV, neboli s alikvotním úrokovým výnosem. To je částka, která se při nákupu dluhopisů přičítá k jeho jmenovité hodnotě, aby investorovi mohl v následujícím výplatním období přijít na účet celý kupon. Představ si, že máš dluhopis, který vyplácí kupón 1 za rok vždy na konci roku. Ty se rozhodneš dluhopis prodat v v půlce roku. No jo jenomže ty jsi půl roku držel dluhopis a podstupoval riziko, nicméně kupón za půl roku dostane už nový majitel. Ty máš ale přece na půlku kuponu nárok za podstoupené riziko. Tím pádem k tržní hodnotě přičteš svůj časový nárok na kupón. Ve výjimečném případě se může stát, že bude alikvotní výnos záporný, tím pádem dojde ke snížení tržní ceny, to se může stát v případě, kdy se strany domluví na odkupu těsně před výplatou kupónu, nicméně vypořádání transakce dojde až po výplatě kuponu. Tím pádem kupón obdrží předchozí majitel.

Daně
Jak je to s daněma? Daně do hloubky jsme probírali ve 20 epizodě podcastu, a taky tady, tak se na to případně mrkni, každopádně u dluhopisů pro tebe nemám dobrou zprávu, jelikož ti tady žádný časový test nepomůže a výnos budeš danit vždy. Bude záležet, kde je dluhopis nakupuješ a prodáváš, většinou investiční společnost vyplácí již zdaněný výnos, ale občas se může stát že daňová povinnost zůstane na tobě, tak si na to dávej bacha.
Jak si vybrat dluhopis do portfolia?
Pokud máš v plánu do svého investičního portfolia zařadit dluhopisy, doporučuji popřemýšlet nad tím, jaký je tvůj investiční cíl. Budeš potřebovat vědět na jak dlouho peníze nepotřebuješ a podle toho si vybereš splatnost dluhopisů. Například pokud vím, že za 2 a půl roku budu chtít kupovat nemovitost a část peněz, které na to budu potřebovat budu ukládat do dluhopisů vyberu si splatnost 2 roky a ne 3. protože jen u dodržení splatnosti budu vědět že dostanu zpět svou nominální hodnotu. Abych ji ovšem dostal zpět, tak musím přemýšlet nad tím, kam své peníze dávám, čili koukat na rating, investovat do společností, které už za sebou mají nějakou historii, nemají problémy a zabývají se něčím, co má v následujících letech určitě budoucnost a je potřebné. Je to podobné jako u nakupování akcií. Určitě bych se vyhl nakupování dluhopisů od společností, které jsou s.r.o.
Dluhopisová verbeš
Myslím si, že aktuálně praská česká dluhopisová bublina, jelikož mnoho firem vydalo dluhopisy a cenné papíry s nekalými úmysly, či se špatně nastaveným byznys plánem a krize dnešní doby začíná tyto případy odhalovat, jelikož emitenti nejsou schopni splácet své závazky. Takovým dluhopisům se říká prašivé a i takové dluhopisy mají prospekt schválený od české národní banky. Je docela úsměvné, že právě takovéto společnosti se na schválení prospektu od ČNB odkazují. ČNB ale schvaluje pouze obsah prospektu, čili klíčové informace o dluhopisu, ale to zda je firma zdravá, čí zda bude správně s finančními prostředky nakládat už ČNB neřeší. Pozor tedy na prašivé dluhopisy, pozor na splatnost a pozor na alokaci. Jak jsem říkal na začátku, tak do dluhopisů určitě nepatří celé portfolio a už vůbec ne do 1 jediného. Do jednoho dluhopisu bych určitě nedával více než 5% svého portfolia a v případě, že s výběrem jednotlivých dluhopisů nechci mít starosti, můžu si dluhopisové portfolio složit s investičním poradcem, nebo využít dluhopisový fond. Pokud budeš nakupovat jednotlivé dluhopisy určitě se poohledni po kvalitní investiční společnosti či po kvalitním poradci. Dluhopisy totiž dneska můžeš nakoupit i na internetu a tam najdeš většinou právě ty prašivé. Nakonec ještě zmíním, že obsah tohoto článku není investičním doporučením, ale odborným obsahem.