top of page
Obrázek autoraMartin Zak

Daně u investic

Jakou mají investoři daňovou povinnost, jak využít daňových výhod a daň z výnosu neplatit a mrkneme se na danění jednotlivých investičních nástrojů. Vědět jak je to s daněním ti může pomoct při výběru vhodného investičního nástroje při stavbě svého portfolia a zároveň předejdeš případným problémům s finančním úřadem, protože co si budeme, plno investorů o danění výnosu neví a plno z nich ho daní špatně.

Investice jsou skvělým způsobem, jak zhodnotit své peníze. Nicméně, je důležité mít na paměti, že investice zahrnují i určité náklady, a jeden z nich jsou daně. Daň z investic přiznáváš v daňovém přiznání každý rok a výnos z investic se zpravidla daní podle §8 jako příjem z kapitálového majetku, nebo jako příjem z prodeje cenných papírů podle §10. V obou případech chce finanční úřad znát částku, kterou investuješ na startu a částku, kterou vybíráš. Rozdíl mezi těmito čísly bývá většinou zisk určený ke zdanění. Sazba daně je 15% u fyzických osob do daňového základu, který nebude převyšovat 48 násobek průměrné mzdy, čili něco přes 1,9 milionů korun a od této částky je poté daň vyšší a to 23%. U právnických osob je sazba daně 19% a investice se berou jako obchodní majetek. Teď se pojďme mrknout na různé nástroje.


Akcie a fondy

Asi nejpopulárnějšími investičními nástroji pro běžné investory jsou akcie a fondy kolektivního investování. Výnos u těchto nástrojů plyne z držení cenného papírů, který v čase roste na hodnotě. V který moment ale musím výnos danit? Jedná se o moment, kdy provedeš odkup, občas si lidé myslí, že si mají počítat zisk za uplynulý rok, ale není tomu tak. Pokud máš totiž peníze stále zainvestovány, tak nemáš realizovaný zisk, nic tedy danit nemusíš. Daň přichází tím pádem až ve chvíli prodeje akcie či podílové jednotky. Ale jelikož máme v Česku poměrně nízké daně a výhody oproti ostatním státům, tak se ti bude hodit takzvaný daňový 3 letý test. Daňový test tě daně z výnosu u těchto nástrojů zbaví v případě, že akcii, či podílový list držíš alespoň 3 roky. Jedná se tak o velké zvýhodnění těchto nástrojů, jelikož při dlouhodobé investici nemusíš daně vůbec řešit. V praxi to znamená to, že pokud koupíš akcii nebo zainvestuješ peníze do fondu kolektivního investování a za dva roky peníze vybereš, tak musíš zdanit jako fyzická osoba svůj výnos 15%. V případě, že tak učiníš po třech letech od zainvestování, tak daň neplatíš a ani tento objem investice neuvádíš v daňovém přiznání. Je tu ještě jedno pravidlo, které ti může pomoct, a to je osvobození od daně v případě, že objem odkupů za rok nepřesáhnul 100 000 Kč. Pozor, zde jde o celou částku odkupů, ne jen o zisk. Naopak pozor si dej, pokud se rozhodneš investovat do akcií či fondů vyplácející dividendy. Dividendový výnos podléhá dani a buď daň odvádíš ty v daňovém přiznání, nebo ti daň strhne rovnou emitent či investiční společnost. Toto je docela důležitý aspekt při rozhodování, zda nakoupit fond hodnotových akcií, který dividendy kumuluje a daň tedy neplatíš, nebo nakoupit přímo akcie a z dividend platit daň.


Dluhopisy

Dluhopisy jsou dalším populárním nástrojem. Při prodeji dluhopisů platí stejná pravidla jako při obchodování s akciemi. Zisk z prodeje dluhopisu je třeba zdanit, pokud k nákupu došlo v době kratší než-li tři roky, nebo pokud příjem z prodeje nepřesáhne 100 000 Kč za rok. Popravdě ale běžný investor neobchoduje s dluhopisy na burze a k prodeji před splatnosti tedy většinou nedochází. Většinou lidé nakupují kupónové dluhopisy za nominální hodnotu, kterou taky na konci dostanou zpět. Výnos v takovém případě tedy představuje kupón a ten dani podléhá vždy. Pokud chceš tedy nakoupit dluhopis s kupónem, který je 6%, musíš odečíst daň a tvůj čistý kupónový výnos bude tedy 5,1%. Daň většinou odvádí za investora emitent, ale je si to třeba pohlídat, občas zůstává daňová povinnost na investorovi.


Kryptoměny

Kryptoměny jsou specifické investiční nástroje a nemůžeme je zaměňovat za cenné papíry. U kryptoměn podléhá výnos zdanění vždy. Tady se na povinnost ale často zapomíná. U kryptoměn se jedná vlastně o směnu a pokud spěním bitcoin za auto v autosalonu, tak bych měl danit.


Spořicí účty, stavebka a penzijka

Spořicí účet používá skoro každý a určitě ti v internetovém bankovnictví po připsání úroků svítí i sražená daň. Daň ti automaticky z výnosu každý měsíc sráží banka a tady už žádný časový test nečekej. Stejně tak je to i v případě termínovaného vkladu. Dani se nevyhne ani stavebko, ve kterém platíš opět daň z výnosu. No a na závěr penzijko je s daněním trochu složitější. U penzijka můžeš platit daň z výnosů, a daň z příspěvků zaměstnavatele, ale taky nemusíš. Záleží, jakou formu výběru peněz zvolíš. Pokud to je jednorázový výběr, tak daň zaplatíš, ale pokud zvolíš výplatu dlouhodobou rentou, tak budeš mít všechny peníze od daně osvobozeny.


Dvojí zdanění

V některých případech se ti může stát, že tvůj výnos bude zdaněný v zahraničí. Například u kupónu zahraničního dluhopisu, nebo u výplaty zahraniční dividendy. Pro tyto případy má ČR s většinou států smlouvu o dvojím zdanění. Pokud ti tedy dividendu zdanil zahraniční stát minimálně 15%, tak už v ČR další daň ve většině případů platit nebudeš. Pokud by daň v zahraniční byla například 10%, tak v ČR doplatíš pouze 5%. Výjimkou jsou některé státy, které mají ve smlouvě o dvojím zdanění uznanou nižší sazbu daně, než se opravdu strhává. Například v Rakousku je daň z investic 27,5%, ale smlouva stanovuje pouze 10%. Znamená to tedy, že v Rakousku zdaní výnos 27,5%, ale tváří se to jako zdanění pouze 10%, ty tedy musíš v ČR odvést ještě 5%.


Ufff to bylo náročný téma co? Pokud se věnuješ investicím aktivně a využíváš hodně nástrojů, tak to můžeš mít s vyplňováním daňového přiznání složité. Já osobně proto volím cestu nejmenšího odporu a snažím se využívat časový test. Často o daních lidé v rámci výběru investičního nástroje nepřemýšlí, ale může to být velká chyba. Ono těch 15% není malá částka. A teď si vem, že je tvůj daňový základ vyšší, než 2 miliony a musíš platit daň 23% pak už se sakra vyplatí přemýšlet nad tím, jestli budu držet peníze 3 roky, nebo jestli chci dividendy. Malý tip na závěr je ještě ten, že od zisků lze odečíst ztrátové investice například z akcií v případě, že nejsou drženy déle než 3 roky. Obchodníci s akciemi proto na konci roku dělají často odprodej ztrátových akcií a ihned je nakoupí zpět, aby realizovali ztrátu a snížili si ten rok daň.


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page