Nejlepší nápad, který naši vládu napadl. Takzvaný dlouhodobý investiční produkt neboli DIP. Je to podle mě přelomový nástroj pro spoření na důchod a my se teď podíváme na to proč si to myslím, jak funguje, co ti přinese, ale i jeho nevýhody a praktické využití.

Podpora přípravy na penzi
Do tohoto roku náš stát podporoval občany ke spoření na důchod ve dvou formách. Ta první je investiční životní pojištění a druhá penzijní spoření. Při spoření do těchto produktů při splnění trvání smlouvy do 60 let věku klienta se dalo z daní odečíst až 24 000 Kč ročně, což odpovídá úspoře na dani až 3 600 Kč ročně. O investičním pojištění jsme se bavili zde a říkali jsme si, že se bohužel nejedná úplně o nejelegantnější způsob, jak se na důchod připravit. Pojišťovny si vezmou poměrně velké poplatky z tvých vkladů a moc neovlivníš to, kam se peníze budou investovat, od čehož se odvíjí výsledné zhodnocení.
Druhá varianta dává ve většině případů větší smysl, a je k přípravě na důchod přímo určená, dokonce se dle toho i jmenuje. Původně se tento nástroj jmenoval penzijní připojištění, to je stará verze, která z pohledu výnosu tak zajímavá není, jelikož měly penzijní společnosti svázané ruce při výběru míst, kam se peníze účastníků ukládají. Zhodnocení bývá kolem 1-2% ročně a k tomu samozřejmě účastník při splnění podmínek dostává státní příspěvek. To je velký rozdíl oproti životnímu pojištění, to je podpořeno pouze daňově. U penzijka účastník dostává státní příspěvek a zároveň od určité částky příspěvků si může navíc poslané peníze odečíst z daní. Od 1.7. 2024 je to od 1 700 Kč měsíčně. Od roku 2013 má každý možnost si staré penzijní připojištění převést do nového doplňkového penzijního spoření, což se liší především tím, kam se prostředky ukládají, Oproti penzijnímu připojištění se bavíme o uložení i do akciových účastnických fondů, které při pravidelném ukládání vkladů mají průměrné zhodnocení i 8% ročně. Ke zhodnocení náleží opět státní příspěvek i daňové zvýhodnění. No a teď se dostáváme k našemu dnešnímu tématu, a to je DIP
DIP
Dlouhodobý investiční produkt vlastně není produkt, ale jen daňové zvýhodnění popsané v zákoně, které lze uplatnit na různé investiční nástroje. Když si to řekneme jednoduše, tak pokud si už nyní odkládáš peníze do akcií a fondů kolektivního investování pro našetření dostatečného množství prostředků na důchod, tak DIP ti umožní dělat úplně to samé s tím, že si až 48 000 Kč ročně odečteš z daní a k tomu ti tam může přispívat i zaměstnavatel. Výběr nástrojů i horizontu investování je jen na tobě, musíš jen splnit pravidlo výběru prostředků až po 10 letech od počátku smlouvy, a až po šedesátce tvého věku. Za mě obrovskou výhodou je naprostá svoboda ve výběru nástrojů pro zhodnocování tvých prostředků. Můžeš si vybrat třeba akcie ČEZu, ETFka, aktivně spravované fondy, nebo některé depozitní nástroje.
Od toho se bude odvíjet i tvůj výnos, který by měl být vyšší, než u třeba penzijka či investičního životního pojištění. Rozdíl ve zhodnocení o jen 2% ročně může udělat na delším horizontu obrovský rozdíl. Tak třeba pokud ti je 30 let a budeš si 4 000 Kč měsíčně investovat někam, kde je zhodnocení 7%, tak za 30 let budeš mít necelých 5 000 000 Kč a pokud bude zhodnocení 9%, tak budeš mít po 30 letech přes 7 000 000 Kč. A teď se dostáváme k tomu nejlepšímu. Jelikož u zmíněných investičních nástrojů platí časový daňový test 3 roky, platí i u DIPu. Výnosy tedy danit nebudeš, a to je rozdíl obrovský. Když si vezmeme variantu, kdy během 30 let budeš přispívat 4 000 Kč s 9% zhodnocením, tak výnos tvé investice bude přes pět a půl milionu, a pokud by v ČR nebyl časový test, výnos by podléhal dani 15%, což je necelý milion korun. S tím, jak je DIP aktuálně nastaven, dokážeš ušetřit na dani z příjmu každý rok až 7 200 Kč, dosáhnout skvělého výnosu a k tomu na konci nebudeš ten výnos danit.
Nevýhody
Jako vše ostatní, i daňové zvýhodnění DIP má pár nevýhod. Nevýhodou pro některé lidi může být ta variabilita výběru nástrojů. DIP jde poskládat pokaždé jinak a výběr investičních nástrojů je opravdu individuální. Pokud zájemce o tento typ investování nemá dostatečné znalosti a zkušenosti, může si DIP vytvořit špatně a nebude to efektivní. Vhodné je se v tomto případě obrátit na dobrého poradce.
To může být ale další nevýhodou, jelikož velmi záleží na tom, jak poradce svou práci vykonává. U mnoha investičních nástrojů se platí vstupní poplatky a třeba DIP s předplaceným vstupním poplatkem na příspěvky zaměstnavatele na 30 let je úplně špatně. Poplatky by měly odpovídat situaci klienta a ta se může měnit a zpravidla se mění. Co s takovou smlouvu, když pak účastník změní práci, nebo začne podnikat a příspěvek zaměstnavatele už nebude pobírat. Je vhodné tedy volit horizont vkladů na takové příspěvky krátký v řádu max několika let. U DIPu je zásadní dodržet pravidla pro výběr, pravidla pro vklady při sjednání smlouvy nejsou.
A poslední nevýhodou může být až moc dobrá likvidita, protože plno lidí není důsledných a své úspory na stáří si vyberou třeba na rekonstrukci domu atd. V případě penzijka na peníze bude v takovém případě účastník čekat 3 měsíce, v případě DIPu třeba jen pár dní. Bojím se tedy, že méně finančně gramotní lidé budou DIPy vybírat předčasně. Když jsme u toho, tak při předčasném výběru musí účastník vrátit státu úspory na dani díky DIPu za posledních 10 let.
Využití
DIP může dávat smysl všem, kdo platí daně z příjmu, naopak smysl nebude dávat někomu, kdo podniká v režimu paušální daně. Zároveň bude dávat smysl někomu, kdo si chce odkládat na důchod a chce mít svou důchodovou rezervu ve vlastních rukách. Pokud umožňuje příspěvky zaměstnavatel, DIP může být opět vhodným řešením. Přes 4 miliony lidí spoří do penzijka. Plno z nich si odkládá více, než je hranice pro maximální státní příspěvek. Tady bych určitě volil pro vyšší vklady DIP a penzijko využíval maximálně do výše příspěvku 1700 Kč. Tyto dva produkty spolu můžou hezky fungovat, nemusí to být Sophiina volba. Pokud mám investiční horizont několik dekád, za mě dává DIP obrovský smysl oproti ostatním možnostem. A pozor, nedělejte si ze stávajících investičních smluv DIP, protože si tam uzamknete již vložené prostředky.