Investice, ve kterých nejspíš proděláš, nebo se již stalo – spálené miliardy
- Martin Zak
- 16. 10. 2023
- Minut čtení: 7
Aktualizováno: 4. 7. 2024
V tomto článku budeme pálit peníze. Řekneme si, kde se spálily miliardy, budeme se bavit o šedé zóně investování a ukážeme si, čemu se vyhnout. Téma je - investice, ve kterých nejspíš proděláš, nebo se již stalo.

Když mrkneš na wikipedii, tak je tam investice definovaná jako vklad kapitálu do dlouhodobých statků, které nepřináší okamžitý prospěch, ale umožní zvýšení produkce statků v budoucnosti. Jde o odloženou spotřebu a bavíme se zde opravdu o delším horizontu. Často si lidé myslí, že investováním zbohatnou ze dne na den a dávají peníze tam, kde jim obrovský výnos za krátký čas slibují. Jak určitě víš, tak s rostoucím zhodnocením roste i riziko a takové „investice“ dopadají často katastrofálně. Bohužel ale i u dlouhodobých nástrojů můžeš narazit do zdi a o peníze přijít. V dnešní době je svět investic tak pestrý a možností je tolik, že se v tom běžný smrtelník jednoduše ztratí, a taky jednoduše naletí na podvod.
Pokud se rozhodneš investovat, máš možnost investovat v regulovaném a v neregulovaném trhu. Česká národní banka poměrně velkou část investičních nástrojů a investičních zprostředkovatelů reguluje. Pokud dáš peníze do regulovaného trhu například přes banku, obchodníka s cennými papíry, nebo poradce, s tvojí investicí bude mít zprostředkovatel spojenou i poměrně obsáhlou administrativu. A velkým administrativním kolečkem si neprochází jen zprostředkovatelé, ale i vydavatelé investičních nástrojů. Druhá strana, ta temnější, neregulovaný trh, je velkým problémem. Může se jednat například o investiční fondy dle §15 zákona o investičních společnostech a fondech. Takový fond si v podstatě může založit kdokoliv a nikdo neřeší, co se s penězi děje, ani jaké parametry produkt má. Dále v šedé zóně investic najdeš různé pseudoinvestiční projekty založené na NFT, kryptu, nebo jiné přelomové technologii. Neregulovaný trh je spojen dokonce i s dluhopisy, jelikož dluhopisy s emisí do 1 000 000 EUR regulaci nepodléhají. Jedná se o tzv. podlimitní dluhopisy. Často u podobných nástrojů uvidíš nádhernou prezentaci s příběhem a pohádkou o super výnosech, nicméně to, kam peníze opravdu putují a důležité informace o společnosti a podmínkách se nedozvíš.
Pojďme se mrknout, kde se v poslední době spálily miliardy!
Fondy dle §15
Poměrně známe kauzy týkající se právě fondů dle §15 spálily investorům obrovský objem peněz. Za jednou takovou kauzou stojí například Ondřej Janata s jeho Growing Way, jenž nefungoval způsobem, který investoři očekávali. Běžně je kapitál rozdělen do různých aktiv, u kterých se očekává budoucí růst hodnoty. Zde se mělo jednat o přelomový tradingový nástroj, který dokázal na trzích dělat velmi lákavé výnosy. Dle šetření ale uvnitř firmy došlo k tkzv. ponziho schématu, čili výnosy byly vypláceny investorům z vkladů nových investorů. K tomu složil volný cash v hodnotě cca 1.5 miliardy korun. Po zásahu byly na účtu zadrženy prostředky přesahující jednu miliardu korun a několik drahých luxusních aut. Naštěstí zásah policie byl v tomto případě velice rychlý a mělo by dojít díky tomu ke splacení až 70% závazků v rámci insolvenčního řízení. Pro investory se tak jedná o ztrátu “Jen“ několik stovek milionů. Podobná kauza se týká investiční skupiny WCA, kde docházelo k vyvádění peněz do firem majitele, půjčkám veřejnosti a opět i k ponzimu schématu. Dle vyjádření u úpadku došlo ke ztrátě 70% kapitálu a ve fondu mělo být kolem 2 miliard korun. Do třetice všeho špatného, zmíním kauzu J.O. Investments, Portfoliomanažeři peněžní prostředky klientů neinvestovali tak, jak prezentovali a peníze použili pro svou potřebu – především k nákupu nemovitostí, luxusních aut a zboží. Investoři přišli o zhruba 2,4 miliardy a z toho bylo zajištěno 1.3 miliardy korun. Až dojde k rozsudku, 1.3 miliardy poputuje za poškozenými věřiteli.
Průšvih ve velkých číslech
Bohužel nejsme ještě vůbec na konci, asi největší průšvih má na svědomí Arca Capital. Zde se bavíme o vzniklém dluhu kolem 20 miliard korun a většina dluhu vznikla prostřednictvím směnek s vysokým výnosem.
Bubliny novodobých „aktiv“
Plno dalších zbytečných bublin právě prasklo a praská, zmíním například firmu Glocin, která slibovala lidem stabilní výnos 20% každý rok. Od konce minulého roku se investoři k penězům nemohou dostat. V tomto roce jsem zaznamenal bublinu mezi mladými lidmi v rámci MLM nejmenovaného projektu, kde bylo využito velké sítě naivních mladách lidí nadšených do podnikání. Byla jim představená novinka NFT tokenů, které generovaly velmi zajímavý týdenní výnos Přitom NFT z logiky věci negeneruje výnos na týdenní bázi, maximálně stoupá jeho hodnota s poptávkou po omezeném množství virtuálního díla. Mladí lidé nejen v ČR pak zasypávali sociální sítě obsahem, jak jim chodí každý týden výnos za nic a lákali tak své známé na přelomovou technologii zajišťující finanční nezávislost. NFT tokeny přitom žádnou hodnotu neměly a výnosy byly nejspíš opět vypláceny z vkladů nových investorů. Již několik měsíců si mladí podnikatelé a jejich okolí peníze nemůže vybrat a ani jim nechodí týdenní výnosy. Že by další letadlová bublina praskla? Obecně NFT byl velký boom, a dnes o virtuálních obrázcích není vidu ani slechu tak uvidíme, jestli o NFT ještě někdy uslyšíme. Cryptofond zní zajímavě, ale Investoři třeba v Cryfinu mají aktuálně zmražené peníze…
Dluhopisy
Dluhopisy jsou oblastí, u které se musíme na chvíli zastavit. Dluhopisy lidé často vnímají jako konzervativní formu investice, nicméně to platí pouze v případě státních dluhopisů silných ekonomik a firem s výborným ratingem. Již jsem zmínil, že je v Česku kupa tzv. Podlimitních dluhopisů, které nepodléhají žádné regulaci, nicméně mnohem více peněz drobných investorů je v regulovaných dluhopisech, které konzervativní opravdu nejsou. To, že je prospekt schválen ČNB neznamená, že je firma a její fungování v pořádku. Jde pouze o potvrzení, že prospekt emise splňuje základní podmínky pro distribuci. Dluhopisy využívají silné společnosti jako doplněk bankovního financování, a tak je to v pořádku, nicméně plno firem má dluhopisy jako základní zdroj financování, a to je velmi tenký led. Představ si, že si založíš s.r.o., začneš podnikat a na svůj businessplán si chceš vzít v bance úvěr. Banka ti ho ale nedá, protože je to pro ně moc velké riziko. Tak vydáš dluhopisy, uděláš si hezkou prezentaci, slíbíš pár obchodníkům hezkou provizi a začneš vybírat peníze od běžných lidí. Správa takového dluhu není levná a k tomu v dnešní době vysokých úrokových sazeb potřebuješ investorům slíbit zajímavý výnos. Podnikání není jednoduché a pravděpodobnost, že uspěješ není velká. Do toho se vše zdražuje, díky covidu a konfliktu na Ukrajině čekají na podnikatelské cestě nástrahy a výpadky zdrojů. Pokud se tvá firma dostane do úpadku, ty si můžeš založit novou firmu a zkusit to znova, ale investoři už zpět své peníze nedostanou.
Takovým dluhopisům se říká, že se jedná o prašivé dluhopisy, junk bonds atd. a mohou být jak regulované, tak i podlimitní. Ta nejhorší verze je, když emitent s úpadkem počítá již od začátku a jeho cíl je z firmy vyvézt peníze ven a nechat firmu zkrachovat. Kvůli aktuální situaci na trhu, kterou jsem zmínil, se dnes objevuje čím dál více emitentů v úpadku. Nejedná se vůbec o malé částky a ani o malé firmy. Bohužel praktiky některých pseudoporadců a prodejců dluhopisů jsou tak nekorektní, že v takových emisích mají lidé a rodiny všechny své úspory. Takové dluhopisy jsou dnes tikající bombou a u části z nich je jen otázka času, kdy bouchnou. Dluhopisy s velkým rizikem najdeš jednoduše na internetu, dokonce na tebe budou vyskakovat reklamy po zadání slova dluhopis do Googlu. Reklamy ti nabídnou dluhopisy i s výnosem blížícím se 20% ročně, například od firmy MujReminek vyrobni zavod s.r.o. můžeš koupit dluhopis s 16%, ale pozor, je to společnost s ručením omezeným, plno podobných emisí najdeš na portálech jako supersysel, dluhopisomat atd. Velké téma jsou dluhopisy saunie, která nabízí aktuálně úrok 12% ročně a přitom je firma v poměrně velkých problémech, konkrétně ve ztrátě kolem 400 milionů. Podle průzkumu, který byl zveřejněn ve Forbesu od advokátní kanceláře Havel & Partners končí splatnost dluhopisům v roce 2023 a 2024 v objemu kolem 80 miliard Kč. Mezi nimi je i plno junk bondů, tak snad se většina peněz k investorům vrátí.
Trading aneb chci zisk rychle a udělám si to sám
Je pro mě těžké (mluvit) psát o takových případech, protože běžně říkám, že je investování pro každého a není se čeho bát. To se ale bavím o zdravém investování. Dost nezdravé je investování trading metodou bez potřebných zkušeností a znalostí. V dnešní době se nebavím jen o jednotlivcích, kteří si to chtějí vyzkoušet, ale i o organizovaných MLM skupinách, které vedou lidi k vysoce rizikovému obchodování na kapitálových a forexových trzích, případně i kryptoměn. Jedná se o velmi krátkodobé obchody klidně i v řádech minut s použitím finančních pák. Pokud tomuto stylu obchodování člověk rozumí, tak to může být hezký byznys, nicméně dle regulace musí brokeři zveřejňovat statistiku výnosnosti a ztrát a třeba globální brokeři nabízející i dlouhodobější nástroje vedou statistiky kolem 70-80% ztrátovosti u svých uživatelů. Tohle se zdravým investováním nemá moc společného.
Podvody
Jednou z pro mě nepochopitelných variant jsou očividné podvody. Po internetu se šíří reklamy na podvodné investice se zavádějícími informacemi, které cílí na nevzdělanou část populace. Jde o investice, které jsou často samozřejmě fakově “Zajištěné“ nějakým známým orgánem či osobností, například prezidentem Petrem Pavlem, státem atd. Nedávno jsem zahlédl video které se odkazovalo na firmu ČEZ a garanci státem, nebo třeba banner prezentující měsíční příjem 440 000 Kč po zainvestování 5900 Kč. Hrůza, pojďme si jedno takové video poslechnout.
Rada na závěr
Asi bych to uzavřel radou na závěr. Když budeš chtít do jakékoli investice vstoupit, zkus použít selský rozum. Před tím, než peníze zainvestuješ, zjisti si, kam peníze putují, co je to případně za cenný papír a jak funguje, jaké máš práva a co se s tvými penězi v různých situacích může stát. Pokud chceš klid na duši, určitě se zaměř na regulovaný trh a diverzifikuj. O diverzifikaci jsme se bavili zde. Pokud někdo ve tvém okolí v investicích prodělal, tak si od něj investování nenech vymluvit, prodělal nejspíš v jednom ze zmíněných nástrojů a je hloupost házet všechny formy investování do jednoho pytle. Klíčem k úspěchu a klidu při zhodnocování peněz je dobré know how, nebo dobrý poradce. Pokud chceš s investováním poradit, neváhej se na mě obrátit.