Ministerstvo financí ukončilo vydávání státních dluhopisů. V lednu byla ukončena již 13. tranše dluhopisů a další aktuálně následovat nebude! Státní dluhopisy patří k velmi konzervativním dluhopisům v běžné době s poměrně nízkým výnosem. Investor na fixní období "půjčí" peníze státu a od státu dostane za "půjčení" peněz určité zhodnocení, po uplynutí stanovené doby dostane investor své peníze zpět. Velmi oblíbeným státním dluhopisem byl proti-inflační dluhopis, což byl nástroj vhodný pro investory, kteří neměli zájem o zajímavé zhodnocení, ale šlo jim pouze o ochranu peněz před inflací. Proti-inflační státní dluhopis tak nabízel zhodnocení o 0,5% nad míru inflace. Když se pohybovala inflace kolem 2,5%, tak nebylo pro stát moc náročné takový dluh obstarávat a vyplácet zhodnocení. Nicméně co se v dnešní době změnilo? Inflace je velmi vysoká a stát musí investorům vyplácet poměrně vysoké zhodnocení. Do toho lidé ze strachu z inflace doslova vykoupili státní dluhopisy, Pojďme se podívat na rekordní čísla!
41 100 000 000 Kč
13 emise byla rekordní - investoři nakoupili dluhopisy za neuvěřitelných 41,1 miliard korun! Přitom za celou dobu investoři do státních dluhopisů zainvestovali "pouze" 79,6 miliard Kč. Takové rekordní nákupy státních dluhopisů zapříčinila vysoká inflace, která tady s námi ještě nějakou dobu bude. Stát podle všeho další emisi nevydal z důvodu nadměrného přísunu peněz - víc aktuálně nepotřebuje a zároveň v tom určitě bude hrát roli i nákladovost vyplácení vysokých výnosů investorům. Pro Vás to znamená to, že si už státní dluhopis nekoupíte a pro zhodnocení peněz musíte hledat jiné alternativy.
Víte, jaká je nevýhoda proti-inflačního dluhopisu? Až za rok klesne inflace a přiblíží se třeba hodnotě kolem 2,5% ročně, tak budou mít investoři fixované peníze v dluhopisu, který bude vynášet poměrně malé zhodnocení. Pokud chce investor opravdu pouze ochranu před inflací, tak ho to zas tolik trápit nebude, když opomene fakt, že hodnota inflace vydávaná statistickým úřadem neodpovídá úplně realitě a doopravdy je inflace o něco vyšší, než je zveřejňováno. Děje se tak z toho důvodu, že do "spotřebního koše", který ČSSÚ hodnotí, spadají náklady na bydlení jen velmi malým procentem (nájemní bydlení je v koši zastoupeno pouze váhou 3,6% a vlastní bydlení váhou 10,6%). Reálně ale asi budete souhlasit, že za bydlení většině lidem odchází v cashflow největší procento peněz. Každopádně pojďme se raději podívat na nějakou zajímavou alternativu.
Co může být vhodná alternativa?
Investoři využívající státní dluhopisy jsou většinou lidé, kteří neradi riskují, vysokému zhodnocení nevěří a minusová hodnota investice by jim nedovolila klidné spaní. Pokud se v tom vidíte, tak mám pro Vás řešení! Jaký pocit jistoty ve Vás vyvolává pomyšlení na investici do nemovitosti? A co teprve když budeme diverzifikovat a použijeme množné číslo tedy - nemovitostí? A co když se jedná o důležité komerční nemovitosti zajištěny dlouholetými nájemními smlouvami pod křídly největší investiční společnosti? BIngo! Realitní fond je skvělou alternativou, protože nekolísá, díky stabilitě má každý rok +- stejné zhodnocení a investuje do nemovitostí, které (určitě budete se mnou souhlasit) jsou skvělou investicí. Výhoda oproti zmíněným dluhopisům je to, že je likvidní, takže si můžete v případě potřeby peníze kdykoli vybrat a zhodnocení budete mít pořád hezké i po poklesu Inflace. Zhodnocení mého oblíbeného realitního fondu je na horizontu 5 let každý rok nad 5% p.a. Níže můžete vidět graf a pod grafem leták fondu. Jo a nezapomeňte, že u takové investice Vám bude zhodnocení zvyšovat složené úročení :)
Pokud vás tato alternativa zaujala, nebo se chcete dozvědět více informací, rád se s Vámi setkám na nezávazné konzultaci :) Díky za dočtení článku až do konce a přeji hezký den!