Novinky 2024, změny v zákoně
- Martin Zak
- 30. 1. 2024
- Minut čtení: 5
Aktualizováno: 4. 7. 2024
Čeká nás poměrně obsáhlý seznam důležitých změn, které se určitě týkají i tvých financí. S počátkem roku 2024 totiž vzešly nové změny v zákoně a já si pro tebe připravil více než 10 z nich, tak se na to pojďme mrknout.

Daň z nemovitosti.
Pokud vlastníš nemovitost, tak víš, že každoroční daň z ní není nějak vysoká, v ČR máme daně poměrně nízké, navíc už několik let neexistuje daň z nabytí nemovitosti. Od nového roku se však sazba daně z nemovitosti skoro zdvojnásobila, konkrétně se jedná v průměru o 1.8 násobek. Daň se odváděla obci, nicméně od teď si část vezme i stát. Daň se platí dle velikosti nemovitosti a pro srovnání došlo mezi rokem 2023 a 2024 k nárůstu daně u bytu 70m2 v Praze ze 1 700 kč na 2 500 Kč, V Brně z 600 Kč na 1 200 Kč a v Plzni ze 770 Kč na 1 450 Kč. Malý tip, o kterém možná nevíš. Pokud od minulého roku vlastníš nemovitost, k dani z nemovitosti se musíš přihlásit do konce tohoto ledna!
DIP
Není to dip na salát, ale je to dlouhodobý investiční produkt. Za mě nejzásadnější změna ze všech, která ti dokáže velmi pozitivně ovlivnit tvůj lifestyle v období penze. Ty víš, že za pár desítek let budou důchody na houby, stát ví, že budou důchody na houby a do teď byly možnosti přípravy na důchod vlastním spořením tak trochu omezené. Stát už dlouhé roky podporuje spoření do penzijka, nicméně penzijní společnosti mají trochu svázané ruce v tom, kam se peníze účastníků investují, zároveň je penzijko spoutané daněním výnosu a podmínkami výběru. Pro mladé lidi, kteří chtějí investovat a mají sebekázeň, aby si peníze předčasně nevybrali je tu nově DIP. Ten umožňuje účastníkům spořit na důchod v tradičních investičních nástrojích s podporou státu ve formě daňového zvýhodnění. Zároveň do DIPu může přispívat zaměstnavatel a investice si ponechá svou obrovskou výhodu ve formě časového testu, kdy se po 3 letech od zainvestování nedaní výnos. Tvůj zaměstnavatel ti tak ročně může přispět až 50 000 Kč třeba do akcií ČEZu, nebo tvého oblíbeného fondu, či investičního portfolia. Ty si zároveň až 48 000 Kč můžeš ročně odečíst z daní, pokud tuto částku naposíláš, což ti udělá 7200 Kč úsporu na dani. Parametry jsou jednoduché. Investice musí trvat nejméně 10 let a výběr je možný až po dosažení věku 60 let. Na dlouhém horizontu ti tento typ spoření dokáže vydělat více než penzijko.
Daňové odpočty
Zmínili jsme si limit 48 tisíc ročně pro daňový odpočet, tam nově spadá zmíněný DIP a je jedno zda se 48 000 skládá z DIPU, penzijka, nebo investičního životního pojištění. Odečítat lze všechny tři daňově zvýhodněné produkty a je jen na tobě, jak si to nakombinuješ.
Stavební spoření a státní příspěvek
Stavebko přišlo o polovinu státní podpory, čili pokud si budeš posílat 20 000 Kč do stavebka, nově dostaneš jen 1 000 Kč. Za dobu spoření 6 let tedy do stavebka naposíláš 120 000 Kč, ale příspěvek bude jen 6 000 Kč za celou dobu. Úroky, které stavebko má ti o dost sníží poplatky za vedení účtu a daň z výnosu, takže pokud bereš stavebko jako produkt pro zhodnocení peněz, není tomu úplně tak
Zvýšení příspěvku u penzijního spoření
Od 1.7. bude platit nová výše státních příspěvků u penzijek. Z aktuálních 230 kč se maximální státní příspěvek zvedá na 340 Kč. Nově už ale maximální příspěvek nedostaneš k 1 000 Kč, ale k 1 700 Kč tvého vkladu. Posunula se i hranice od kdy máš na státní příspěvek nárok a to z 300 Kč na 500 Kč.
Alternativní fondy v penzijku
Další zásadní novinka u penzijka je možnost vkládat peníze do tzv. alternativních fondů. Skvělý krok pro každého, kdo má delší horizont spoření, jelikož si od teď můžeš peníze vložit i do fondu od penzijní společnosti, který není tak přísně definován, jak tomu je u účastnických fondů. Je libo penzijko zaměřené na globální akcie? Nebo technologie? Již brzy penzijní společnosti tyto alternativní fondy zpřístupní a účastníci se tak mohou těšit na vyšší budoucí zhodnocení.
Další změny u penzijka
Změn u penzijka je více, ještě zmíním, že nově je posunuta hranice pro výběr smlouvy. Nově musí smlouva trvat alespoň 10 let a výběr musí být realizován po 60 roce klienta. Při dřívějším výběru účastník přichází o státní příspěvky. Další a poslední změnou penzijka je zrušení státního příspěvku pro účastníky, kteří pobírají starobní důchod.
VTP a zelená karta
Nově při registraci auta dostaneš jen malý techničák, není ho ale nutné vozit s sebou, vše je totiž v elektronickém systému. Dále se ruší zelené karty (jen na území v čr), vše je vedeno elektronicky a nově musí být pojištěny například i elektrokoloběžky a traktory. Za pojištění je zodpovědný nově provozovatel, a ne majitel vozidla.
Úprava rodičovského příspěvku
Rodiče dětí, které se narodily od 1. ledna 2024, dosáhnou na rodičovský příspěvek navýšený z 300 tisíc korun na 350 tisíc. Rodiče vícerčat dostanou namísto 450 tisíc nově 525 tisíc korun. Zvýšení příspěvků se týká i svěřených dětí do trvalé péče. Současně s vyšší rodičovskou se však zkrátila maximální doba pobírání příspěvku, z dosavadních čtyř let na tři roky věku dítěte. Jelikož bývá často problém umístit dítě do školky, může se stát, že maminky 3leťáků budou s dítětem a zároveň nebudu pobírat rodičovský příspěvek. Říkám to všem, holky, šetřete si na svou rodičovskou dovolenou, buďte finančně nezávislé, předejde tak problémům.
Zrušení daňových slev
Nově je omezená sleva na dani z příjmů fyzických osob za manželku či manžela. Uplatnit ji lze pouze na ty, kteří pečují o děti do tří let věku. Úplně jsou zrušené slevy na studenta a školkovné, stejně jako odpočty za příspěvky odborům a za další vzdělávání při zvyšování kvalifikace. To vše poznáš až v příštím roce, kdy budeš dělat daňové přiznání za rok 2024.
Předčasné splacení hypotéky
Máš hypotéku? Pokud ti končí fixace po 1.9.2024, tak tvoje smlouva po refixování, nebo refinancování bude spadat do nového zákona, který upravuje sankci za předčasné splacení. Tak samo bude platit u nových smluv sjednaných po tomto datumu. Nejedná se o 2% z nesplacené jistiny, jak se plánovalo, ale nakonec je sankce „jen“ maximálně 1% z nesplacené jistiny. U 1 000 000 Kč dluhu je to tedy maximálně 10 000 Kč.
Danění nepeněžních benefitů
MultiSport karty nebo vstupenky na kulturní a sportovní akce byly dosud osvobozené od daně z příjmů fyzických osob. Od ledna 2024 to platí jen do výše poloviny průměrné mzdy ročně, což je pro letošek 21 983 korun. Nad tuto hodnotu se z příjmu platí daň i pojištění. Podobné změny nastávají u stravenek. Také u nich se bude danit příspěvek zaměstnavatele nad limit, který je pro letošek 107,10 Kč za stravenku.
Zálohy OSVČ
Opět došlo ke zvednutí minimálních záloh u OSVČ. Na zdravotní pojištění je to 2 968 Kč a na sociální pojištění 3 852 Kč, což znamená, že na minimálních zálohách si živnostníci připlatí o 1 154 Kč měsíčně. Dále došlo k navýšení paušální daně, kdy za první stupeň živnostník platí 7 494 Kč měsíčně, za druhý stupeň 16 745 Kč a za třetí 27 139 Kč.
Zpřísnění předčasných důchodů
Aby člověk mohl žádat o předčasný důchod, dosud musí splňovat podmínku alespoň 35 let sociálního pojištění. Od 1. října 2024 se tato podmínka zvedne na 40 roků pojištění. Z pěti let se doba zkrátila na 3 roky. Za mě je to stejně nevhodná varianta, u předčasného důchodu si člověk snižuje celý svůj budoucí důchod. Zajímavější může být naspořit dostatek peněz a mít je v doplňkovém penzijním spoření, ze kterého lze jít na tzv. předdůchod.
Elektronické povolování staveb – nový stavební zákon
Od 1. ledna začala platit část nového stavebního zákona. Jeho zásadní část, která se týká zjednodušení povolování staveb, má podle aktuálního znění nabýt účinnosti od 1. července 2024. Stavební povolení i další podobné úkony se budou vyřizovat elektronicky, což by mělo celý proces stavby výrazně zrychlit a zlevnit.
Ufff, tak to máme za sebou! Změn je více, nicméně já jsem pro tebe vybral ty nejzásadnější. Doufám, že ti ze změn není ouzko, jsou tam totiž i pozitivní změny od přelomového DIPu, po vyšší státní příspěvky na penzijku a alternativní fondy, až po zjednodušení stavebního zákona.