V následujících řádcích se mrkneme na to, jak můžeš začít investovat. Možností je mnoho a pokud s investováním ještě nemáš zkušenosti, tak potřebuješ vědět kde začít. No a pokud už investuješ, tak se v tomto článku dozvíš, jak můžeš své portfolio obohatit.
Příběh dvou investorů
Pojďme si z dnešního článku udělat příběh a řekněme, že máme kamaráda Honzu, který k vysoké škole pracuje a chce začít investovat své první vydělané peníze. Honza nezná investiční horizont a nezná možnosti na trhu, ale má čas se této oblasti věnovat. Druhý kamarád Petr je o deset let starší a je to úspěšný podnikatel, který má našetřený kapitál v bance, co vybudoval mu nese hezký zisk a přemýšlí co s penězi. V bance už pár investičních nástrojů využívá.
Největší rozdíl mezi Honzou a Petrem je ten, že Honza nemá moc peněz, ale má čas a chuť se investicím věnovat sám a Petr má peněz hodně, ale nemá čas a nechce peníze řešit.
Honza a jeho research
Honza jako mladý zvídavý kluk udělal první krok k investicím tak, že si začal googlit jaké jsou možnosti. Strýček Google mu vyhodil několik reklam od bank a investičních společností a pak několik článků o tom, jak investovat. Honza se nakonec proklikal k několika možnostem. Rozhodl se, že chce jít prozatím určitě cestou regulovaných produktů a s obchodováním třeba na forexu zatím nechce mít nic společného. Z možností si teď vybírá tu správnou volbu a rozhoduje se nad nákupem jednotlivých akcií přes Etoro, nad investováním do ETF fondů přes Fondee a portu. A nákupem fondů ve své bance. Zároveň se ozval svému kamarádovi, který je finanční poradce a ten mu má sestavit investiční portfolio. Už ses v tom ztrácíš i ty že? A to jen pár možností, ale jsou to ty, které doporučuji. Vysvětlím, k čemu a komu se hodí jednotlivé varianty.
Nakupovat jednotlivé akcie třeba na Etoro je možnost, která tě bude stát hromadu času a nervů, nicméně pokud tě to bude bavit, tak si časem budeš umět zhodnocovat peníze bez cizí pomoci. Realita je ale bohužel taková, že mnoho lidí se pustí do nákupu akcií po hlavě a dopadnou tak, že peníze nezhodnotí ale spíš je znehodnotí. K této variantě je totiž potřeba vědět co děláš a je třeba se vzdělávat a rozumět jednotlivým firmám, do kterých investuješ. Pokud se touto cestou vydáš, tak doporučuji vyzkoušet tréninkový účet na kterém nemáš svoje peníze, ale jde jen o fikci a ty se učíš investovat na reálných pohybech trhu. Zároveň ti doporučuji do této varianty dát jen pár procent svého kapitálu, se kterým chceš investovat, ber to jako doplněk, protože se jedná a nejrizikovější variantu ze všech zmíněných. Co se týče brokera přes kterého obchodovat, doporučuji ti si najít nějakého, který nebude mít velké poplatky a ideálně budeš mít možnost se obrátit na českou infolinku, kdyby se něco stalo. Třeba E-toro se chlubí že nemá poplatky, ale pravdou je opak. Poplatky tam jsou a u všech investičních možností budou. Z čeho by ty společnosti žily že? Jen u E-tora jsou skryté v rozdílu nákupní a prodejní ceny akcie.
Honza si dále přečetl o možnostech pasivního investování do ETF fondů a našel dva zajímavé portály Fondee a Portu. Přes podobné portály si Honza může sám zainvestovat do ETF fondů, které kopírují vývoj nějakého trhu, čili index. Například index S&P 500 představuje globální akciový trh největších firem a obsahuje 500 největších firem na světě. Pokud 500 největších firem bude růst, fond bude růst úplně stejně, pokud bude 500 největších firem klesat na hodnotě, fond bude klesat na hodnotě. Tím, že se o investici nemusí nikdo starat a fond jednoduše kopíruje tyto indexy, tak jsou u těchto fondů nízké poplatky. Například portál Fondee se ohání tím, jak investor vydělá díky tomu, že mají ETF fondy nízké poplatky, nicméně už neřeší to, že u investičních společností, které mají poplatky vyšší bývají i vyšší výnosy. To hlavně v období krize, protože když klesá trh, tak žádný lidský faktor neovlivní rozložení investovaných prostředků. Fond prostě kopíruje index. Nicméně se jedná o kvalitní investiční nástroje a ETF fondy jsou skvělým startem, pokud si Honza chce s investicemi hrát sám a zároveň neriskovat, že něco moc pokazí. Díky tomu, že jsou tyto fondy široce zaměřené, tak se nemůže stát, že by Honza z dlouhodobého hlediska zvolil něco špatně. Honza si ale musí stejně jako u akcií uvědomit, že pokud investuje peníze do produktů, které mohou více kolísat, tak potřebuje delší horizont a v případě, že bude třeba jeho ETF fond v propadu v době, kdy chtěl peníze vybrat, tak bude muset počkat až se zase bude dařit ať nepřijde o výnos, nebo ať nerealizuje ztrátu.
Podobnou službu může využít i ve svém internetovém bankovnictví, pokud to Honzova banka umožňuje, například Fiobanka umožňuje nákup ETF fondů s nízkými poplatky přímo v bankovnictví. Honza se ale asi bude chtít dozvědět i o jiných variantách a sjedná si v bance schůzku. S největší pravděpodobností ho bude čekat na pobočce jiný bankéř, než ten se kterým si zakládal účet, protože je v bance velká fluktuace. Zároveň jsou bankéři na pobočce často jen sepisovači produktů a moc klientovi poradit nedokážou. K dispozici mají jen pár nástrojů, nicméně v této oblasti se banky zlepšily a svoje portfolia rozšiřují.
Další možnost má Honza takovou, že mu s investicemi pomůže finanční poradce. Budu předpokládat, že jde o poradce, který je ve svém oboru profík, svou práci dělá dobře a dlouhodobě. Říkám to z toho důvodu, že je plno poradců, kteří jsou na tom podobně jako bankéři, ne-li horší. V případě spolupráce s poradcem bude mít Honza portfolio na míru složené z fondů a možná jako doplněk využije další nástroje. Poradci nejčastěji sjednávají aktivně spravované fondy, které mají vyšší poplatky než ETF fondy, nicméně pokud poradce vybere dobře, tak na tom klient bude lépe. V portfoliu se mohou objevit i ETF fondy dluhopisy, komodity atd. Velkou výhodou je, že poradce Honzovi ušetří hromadu času, vysvětlí mu co a jak funguje a Honza se o investice nemusí starat. Poradce se Honzovi bude pravidelně věnovat a řešit s ním co se děje na trhu a jak se jeho investice vyvíjí.
Řešení pro Honzu
Teď se v tom ztrácíš ještě víc co? Pomůžu ti a řeknu ti můj pohled na věc. Jelikož o Honzovi vím, že ho investice zajímají a chtěl by se investování věnovat sám, tak bych mu doporučil následující postup pro start s investováním. Kapitál určený k investování ať už pravidelnému, nebo jednorázovému bych rozdělil na dvě části. Jedna část bude jistota. Bude to investiční portfolio od poradce, které bude fungovat a Honza bude vědět, že se o tuto část peněz nemusí starat a peníze se mu budou zhodnocovat. Druhá část peněz řekněme 40% bude určená k vlastnímu investování. Prioritu bych viděl v investování do ETF fondů třeba přes portu, kde Honzovi hrozí menší riziko a něco málo bych Honzovi ponechal na hraní s akciemi.
Možnosti Petra
Jak to vypadá s Petrem? Petr má trochu jinou situaci a největší rozdíl je jeho čas. Petr nemá čas se o investice starat a potřebuje tuto zodpovědnost delegovat někomu jinému. Na výběr má buď investovat s bankéřem, nebo si najít dobrého investičního poradce. Petrovi bych doporučil investovat trochu jeho drahého času do jedné jediné věci. Do výběru svého investičního poradce. Pokud si najde poradce, který bude nezávislý tzn., že nemusí vybírat nástroje jen třeba z určité banky, bude mít dobré know-how, bude pro-klientský a bude svou práci dělat dlouhodobě, tak Petr vyhrál a nic lepšího se svými penězi udělat nemůže. Jelikož má Petr větší kapitál, tak může využít nadstandardní poradenství tzv. Wealth management, který otevírá možnost sestavení investičního portfolia z nástrojů, které jsou k dispozici od 1 000 000 Kč investované částky a jelikož bude tento investiční poradce opravdu profík, tak dokáže Petrovi poradit i s tím, jestli se mu vyplatí investovat do nemovitostí a pomůže mu i se zhodnocením volných firemních prostředků. Petr tak nebude muset investice řešit a poradce zařídí, aby mu jeho peníze pracovaly pro něj.
Rada na závěr
Rada na závěr zní – pokud si chceš s investicemi hrát, tak si hraj s menší částí svého kapitálu, protože peníze nejsou na hraní. A pokud budeš hledat někoho kdo ti má s investicemi pomoct, tak si vybírej důkladně. Na závěr zmíním, že informace v tomto článku nejsou investičním doporučením a pokud se chceš dozvědět více informací, nebo začít investovat, tak mě kontaktuj. Pomůžu ti, ať máš své finance v cajku!